Każdego roku upały coraz bardziej dają się nam we znaki. Coraz więcej osób poważnie myśli nad montażem systemu klimatyzacji. Co powstrzymuje wiele osób przed tym krokiem? Obawiają się, że inwestycja pochłonie sporą część środków, a jednocześnie eksploatacja będzie droga. Zastanawiają się też czy taki system opłaci się w ciągu roku i czy nie będzie stosowany jedynie kilkanaście dni w roku. Warto zatem zadać sobie pytanie: czy warto inwestować w klimatyzację?
Klimatyzacja – czy warto inwestować w ten system chłodzenia budynków?
Żaden wentylator czy nawet użycie większej ilości tego rodzaju urządzeń nie zapewni komfortu w naprawdę upalny dzień. W takim przypadku wprawia się w ruch znajdujące się w budynku ciepłe powietrze i jeśli nie dociera do niego nieco schłodzonego powietrza z zewnątrz wraz z wiatrem, nie można uzyskać większego komfortu termicznego. Inaczej jest przy zastosowaniu systemu klimatyzacji. W owym systemie w obiegu jest czynnik chłodniczy, który schładza powietrze do pożądanej temperatury, a następnie puszcza je w obieg w danym pomieszczeniu. System klimatyzacji, jeżeli nie mamy do czynienia z monoblokowym, a bardziej efektywnym systemem split lub multi split zawsze składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej lub kilku jednostek wewnętrznych i jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna generuje odpowiednią moc, która potrzebna jest do uzyskania optymalnej temperatury powietrza z czynnikiem chłodniczym i jego rozdystrybuowanie wewnątrz mieszkania. W systemie klimatyzacji bardzo ważny jest jeszcze skraplacz, który odprowadza skropliny do systemu rynnowego lub bezpośrednio do kanalizacji. Przy odpowiednim montażu, właściwym podłączeniu i eksploatacji klimatyzacja może działać efektywnie. Nie można jednak popełniać prostych błędów w trakcie jej użytkowania.
Jak montuje się klimatyzację i dlaczego nie można wykonać tej pracy samodzielnie?
Ustawa f-gazowa nakłada obowiązek wykonania montażu klimatyzacji przez wykwalifikowanego instalatora klimatyzacji, który posiada odpowiednie uprawnienia, zatem przeszedł szkolenie, a następnie zdał egzamin potwierdzony certyfikatem. Fachowcy są w stanie dobrać klimatyzator do pomieszczenia na podstawie jego powierzchni użytkowej, kubatury, ale również usytuowania względem stron świata. W intensywne nasłonecznionych pokojach często należy stosować klimatyzatory o większej mocy niż wynikłoby to z samej powierzchni użytkowej. Istotne znaczenie ma także znalezienie odpowiedniego urządzenia, które zapewni efektywną dystrybucję schłodzonego powietrza. Można wybrać klimatyzator przyścienno-sufitowy, kanałowy – ale tylko w budynku nowo budowanym, przypodłogowy, a także ścienny czy sufitowy. Ten ostatni sprawdza się nawet w małych pokojach i można go zastosować w przypadku posiadania sufitu podweszanego. Jednocześnie wyposażenie nie powinno znajdować się zbyt blisko, konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości, a także miejsca montażu, które nie spowoduje bezpośredniego kierowania strumienia schłodzonego powietrza na użytkownika. W bloku jednostkę zewnętrzną montuje się albo na balkonie, zabezpieczając przed nadmiernymi drganiami albo na ścianie budynku i w każdym przypadku trzeba uzyskać zgodę administratora budynku. W przypadku domów jednorodzinnych inwestorzy mają zatem pod tym względem łatwiej.
Przy eksploatacji konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów przynajmniej raz do roku, a najlepiej przed sezonem i po sezonie. Dzięki temu nie dochodzi do zagrzybienia klimatyzacji, a w razie stwierdzenia pleśni czy grzybów może zostać przeprowadzona skuteczna dezynfekcja. Ważna jest też regularna wymiana filtrów i specjalista zajmujący się montażem i serwisem może je wyczyścić lub wymienić. Dbając o klimatyzację można liczyć na lepszą jakość powietrza w domu i warto w nią zainwestować.