Klimatyzacja – czy warto skorzystać z usług profesjonalisty przy montażu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ponieważ lata stają się coraz bardziej upalne, a nowoczesne klimatyzatory, dzięki posiadaniu zarówno mocy chłodniczej, jak i grzewczej nadają się do stosowania przez cały rok, coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji i tu pojawia się pytanie czy warto skorzystać z usług profesjonalisty przy montażu? Czy można taką pracę wykonać samodzielnie?

Czy można wykonać montaż klimatyzacji samodzielnie?

Bez wątpienia nie można zliczyć wszystkich korzyści jakie daje klimatyzacja Czy warto skorzystać z usług profesjonalisty przy montażu? Okazuje się, że nie tylko warto, ale i trzeba. Nie ma bowiem możliwości samodzielnego montażu klimatyzacji. Ustawa f-gazowa nakłada obowiązek wykonania instalacji przez wykwalifikowanego instalatora klimatyzacji, który posiada potrzebne uprawnienia, przeszedł szkolenia i zdał egzamin. Choć montaż sam w sobie nie jest bardzo skomplikowany, to jednak trzeba uważać i dbać, by nie doszło do wycieku czynnika chłodniczego, uszkodzenia urządzenia czy nieprawidłowego odprowadzania skroplin. Monter systemu klimatyzacji wie jakie czynności wykonać krok po kroku, by klimatyzacja była efektywna i bezpieczna w użytkowaniu, a także nie miała wpływu na środowisko.

Jak przeprowadzany jest montaż klimatyzacji?

Trzeba wiedzieć, że do wykonania montażu klimatyzacji potrzebny jest szereg narzędzi.   Konieczne jest odpowiednie podłączenie jednostki wewnętrznej, wykonanie otworu pod instalację freonową, elektryczną oraz odprowadzania skroplin. Odprowadzenie skroplin jeśli to możliwe należy poprowadzić grawitacyjnie, bo dzięki temu nie trzeba stosować pompki, która może negatywnie wpływać na działanie klimatyzatora. Inwestor musi też określić czy klimatyzator będzie użytkowany w okresie grzewczym. Jeśli tak, to potrzebne jest jeszcze poprowadzenie kabla grzejnego. Następuje podłączenie instalacji chłodniczej do jednostki, a potem jednostka może zostać zawieszona na stelażu. W przypadku jednostki zewnętrznej konieczne jest wypoziomowanie konstrukcji, a której ma być zamontowana. Należy umieścić ją na konstrukcji na gumowych podkładach antywibracyjnych, które ograniczają głośność pracy urządzenia. Jednostka musi być zamontowana w bezpiecznej odległości od ściany, aby zapewnić bezpieczny przepływ powietrza przez skraplacz i ułatwia konserwację. Monter przeprowadza też próbę szczelności instalacji chłodniczej. Na uwagę zasługuje pompa próżniowa, która służy do wykonania próżni w układzie i służy do wyciągnięcia wilgoci z układu. Za jej pomocą monter sprawdza również czy cały układ klimatyzacji jest szczelny. Niezbędne są także zegary manometryczne i węże. Służą one do połączenia pompy próżniowej z klimatyzatorem. Ponadto dzięki nim można odczytać ciśnienie robocze klimatyzatora. Po uzyskaniu próżni w układzie klimatyzacyjnym może nastąpić wypełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym. W systemie klimatyzacji split urządzenia są już fabrycznie wypełnione czynnikiem chłodniczym. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności można uruchomić klimatyzację. Po pierwszym uruchomieniu przeprowadzana jest kontrola ciśnienia.
Bez wątpienia fachowo wykonany montaż zapewnia bezawaryjną eksploatację urządzenia klimatyzacyjnego przez wiele lat. Dlatego nie ma co nawet myśleć o samodzielnym montażu. W ten sposób nie ma się żadnej gwarancji na urządzenie, a do tego działa się nielegalnie i łatwo popełnić błąd. Należy pracę przy montażu klimatyzacji powierzyć profesjonalistom.