Klimatyzacja Split czy Multi Split – jaki system klimatyzacji wybrać?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Decydując się na montaż klimatyzacji ma się do wyboru popularną klimatyzację split lub multi split. Warto dowiedzieć się, czym różnią się te systemy klimatyzacji, by dobrać odpowiednią klimatyzację dostosowaną do własnych potrzeb. Każdy z rodzajów klimatyzacji musi być zamontowany przez wykwalifikowanego montera, który posiada stosowne uprawnienia, to znaczy przeszedł szkolenie, zdał egzamin i otrzymał certyfikację. Jaki system klimatyzacji warto wybrać?

Klimatyzacja typu split i multi split – co warto o nich wiedzieć?

Wybierając klimatyzację typu split, decydujesz się na montaż klimatyzacji w jednym pomieszczeniu. Taka klimatyzacja składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Klimatyzacja multi split różni się od klimatyzacji split tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, w związku z tym można zapewnić system klimatyzacji w całym domu lub mieszkaniu. Tyle teoria, a co mówi praktyka? Kiedy warto zastosować klimatyzację typu split, a kiedy lepiej sprawdzi się multisplit?

Klimatyzacja Split czy MultiSplit – co wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Mieszkając w kawalerce, nie trzeba mieć zbytniego dylematu, wybierając system klimatyzacji. Otóż jedynym rozwiązaniem jest oczywiście klimatyzacja split. W przypadku większego mieszkania czy domu stoi się już przed dylematem: czy lepiej zastosować klimatyzację split czy multisplit? O ile w przypadku mieszania dwupokojowego jest jeszcze dość prosto, bo wybierze się raczej split do pomieszczenia, w którym częściej się przebywa, o tyle gdy pokoi jest więcej, trzeba już przeanalizować koszty i wszystkie za i przeciw. Otóż można postawić na klimatyzację w największym pomieszczeniu. W ten sposób osiągnie się tam komfortową temperaturę. Niektóre osoby decydują się na montaż klimatyzacji split na korytarzu po to, by schłodzone powietrze docierało do pomieszczeń. Jednak tu konieczne jest nie tylko zastosowanie klimatyzatora o odpowiedniej mocy, ale i zamontowanie go w takim miejscu, by powietrze mogło przepływać do sąsiednich pomieszczeń. W nich oczywiście nie można zamykać drzwi ani otwierać okien gdy pracuje klimatyzacja. Jednak powietrze w tym przypadku dociera z opóźnieniem. Nie uzyskuje się też temperatury takiej samej jak w przedpokoju, w którym jednostka jest zainstalowana i różnice mogą być spore. Dlatego raczej rekomenduje się montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, które chce się schłodzić.

Kiedy sprawdzi się system klimatyzacji multisplit?

Jeżeli chce się uzyskać komfortową temperaturę nie tylko w pokoju dziennym, ale i w sypialni, to przy dwóch jednostkach trzeba już zdecydować się na system klimatyzacji multisplit, który zapewni efektywne chłodzenie. Gdy dom jest dwupoziomowy, to system multisplit wydaje się koniecznością. Tutaj też istotne znaczenie będzie miało odpowiednie usytuowanie jednostki zewnętrznej tak, by odległość między nią, a schładzanymi pokojami, gdzie znajdują się jednostki wewnętrzne, była optymalna w każdym przypadku. Na pewno trzeba też zdawać sobie sprawę, że system multisplit jest droższy od systemu split, ale przecież za komfort w większej części domu czy mieszkania trzeba zapłacić więcej i zapewne warto. W miesiącach letnich istotnie odczuje się różnicę, bo klimatyzator zapewni też lepszy sen. Oczywiście trzeba pamiętać o montażu w taki sposób, by chłodne powietrze nie było nawiewane bezpośrednio na użytkownika. Tu sprawdzają się klimatyzatory sufitowe, które równomiernie rozprowadzają schłodzone powietrze.
Od ciebie zależy, który z systemów wybierzesz. Każdy może być efektywny i poprawić komfort przebywania w domu czy mieszkaniu.